Ultraheliravi ehk ultraheliteraapia on füsioteraapias sageli kasutatav protseduur, kus kasutatakse spetsiifilist ultraheli aparaati, et edastada vigastatud kudedesse inimkõrvale kuuldamatuid, väikese intensiivsusega ning väga kõrge sagedusega ultrahelilaineid ehk heli.
Antud protseduur tekitab lihastes või, siis sidekoe struktuurides nagu näiteks kõõlustes ja sidemetes, sügavsoojendava efekti. Tänu ultraheli termilisele toimele, muutub ultraheli soojuseks ning omakorda tänu sellele laienevad sügavamal kudedes asuvad veresooned. Veresoonte laienemine parandab ravi piirkonnas verevarustust, suurendab perifeersete närviimpulsside liikumiskiirust ja pehmete kudede venivust.
Ultraheliteraapia aitab oluliselt kiirendada pehmekoe vigastustest taastumist ning omab valuvaigistavat, lõõgastavat ja põletikuvastast toimet. Lisaks sellele parandab see kudede toitumist ja vähendab liiges- ja lihaskontraktuuride tekkimise tõenäosust.
Ultraheliravi omadused:
- Parandab lümfiringet
- Parandab vereringet
- Vähendab turseid
- Põletikuvastane
- Vähendab liigese- ja lihaskontraktuuride tekkimist
- Parandab kudede toitumist
- Suurendab kollageeni tootmist
- Pehmendab armkudet
- Valuvaigistava toimega
Millal kasutada ultraheliravi?
See ravimeetod sobib hästi liigeste, närvide, kõõluste ja lihaste raviks. Ultraheliravi on sobilik näiteks krooniliste ja ägedate liigesepõletike, liigesejäikuse, liigesevalude (nagu näiteks põlve valud), lihasrebestuste, lihasvalude ja sidemete vigastuste raviks. Protseduur on väga tõhus ka traumajärgsete seisundite ning muidu halvasti paranevate haavandite taastumis ja ravi protsessi kiirendamiseks.
Põhilised näidustused:
- Lihasvalu
- Lihaste rebestused
- Lihasspasmid
- Liigesekontraktuurid
- Kõõluste ja limapaunade põletikud
- Kõõluste vigastused
- Nihestused ja nikastused
- Armkoe remodelleerimiseks
- Haavade paranemise kiirendamiseks
- Degeneratiivsete liigesehaiguste raviks
- Liigese põletiku, jäikuse ja valu raviks
- Luukoe paranemiseks
- Sidekoe raviks
Ultraheliravi vastunäidustused
Kuigi tegu on ohutu protseduuriga, siis täpselt nagu kõikidel muudel raviproteseduurideli, on ka sellel meetodil teatud vastunäidustused kus see pole sobilik kõigile. Peamiselt pole see sobilik rasedatele või tõsisemate tervisehädadega inimestele, nagu näiteks; vähk, tuberkuloos, raskemad infektsioonid või nakkushaigused, südamehaigused, kes vaevleb organipuudulikkuse käes.
Üldised vastunäidustused:
- Äge põletik
- Tuberkuloos
- Nakkushaigused
- Rasedus
- Kasvajad
- Infektsioonid
- Südamehaigused
- Veresoonkonna haigused
- Naha vigastused
- Südame/kardiosimulaator
- Kiiritus- või röntgenravi
- Maksa- ja neerupuudulikkus
Lisaks sellele ei teostata protseduuri:
- Liigeseproteeside piirkonnas
- Laste luude kasvuplaatide juures
Ultraheliravi protseduur
Tegu on iseenesest väga lihtsa, mugava, lõõgastava ning loomulikult ka valuvaba protseduuriga. Kõige esimese asjana selgitatakse välja ega patsient ei oma mingisuguseid vastunäidustusi antud protseduuri suhtes. Kui neid ei esine, liigutakse edasi raviprotseduuri enda juurde.
Selleks istub või lamab patsient asemele ning füsioterapeut määrib ravitavale piirkonnale kontaktainet (kas õli või geeli), seejärel asetatakse aparaadi otsik määritud kehapiirkonnale, kus hakatakse ravi teostama. Edasi liigutab füsioterapeut aeglaselt seadme otsikut ringjate ja masseerivate liigutustega ravipiirkonnas.
Protseduur kestab kokku kuni 15 minutit mille jooksul patsient tunneb raviprotseduuri ajal ravipiirkonnas mõnusat ja lõõgastavat soojustunnet.
Protseduuri on võimalik kombineerida ka erinevate valuvaigistavate ning ravivate salvide, kreemide ja geelidega.
BRONEERI AEG JUBA TÄNA!
Korduma Kippuvad Küsimused
Mis on ultraheliravi?
See on füsioteraapiline protseduur, kus kasutatakse spetsiifilist ultraheli aparaati, et edastada inimkõrvale kuuldamatud, suure intensiivsusega ja kõrgesagedusega helilained vigastatud kudedesse ravieesmärgil.
Kuidas toimib ultraheliravi?
Ultraheli suunamisega kudedesse tekitatakse seal sügavsoojendav efekt. Tänu oma termilisele toimele, muutub ultraheli sügaval lihastes või sidekoes soojuseks, mis omakorda laiendab sealseid veresooni. Tänu millele paraneb ravipiirkonnas verevarustus ja pehmete kudede venivus, kiireneb ainevahetus, väheneb turse ja põletik ning kiireneb kudede taastumine.
Mille raviks on ultraheliravi hea?
Antud protseduuri kasutatakse peamiselt liigeste (liigestepõletike, liigestejäikuse, liigestevalu, liigestekontraktuuride), kõõluste (kõõluste vigastuste ja põletike), lihaste (lihase rebendite, põletike, valu, spasmide) ja sidemete raviks ning erinevate taastumis protsesside toetamiseks ja kiirendamiseks.
Kas ultraheliravi on turvaline?
Jah, kui puuduvad teatud vastunäidustused nagu näiteks rasedus või tõsisemad terviseprobleemid (vähk, südamehaigus, tuberkuloos jne), seega üleülidselt on antud protseduur täiesti turvaline.
Millised on ultraheliravi vastunäidustused?
Selle meetodi põhilisteks vastunäidustusteks on rasedus, väga äge põletik, tuberkuloos, kasvajad, aneemia, infektsioonid, organipuudulikkus, südamesimulaatori kasutamine, naha vigastused ja verejooksud. Samuti ei teostata protseduuri liigeseproteeside või laste luude kasvuplaatide lähestikus.