Füsioteraapia

füsioteraapia

Füsioteraapia on spetsiaalne taastusravi osa, mis on suunatud erinevate füüsiliste funktsioonihäirete raviks. See teraapia vorm on üles ehitatud peamiselt kehalistele harjutustele, erinevatele füüsikalistele meetotidele, asendiravile, massaažile ja manuaalsetele võtetele. Selle eesmärgiks on patsiendi füüsise hindamine ning funktsionaalse võimekuse taastamine. 

Teraapia sessiooni viib läbi antud taastusravi haru spetsialist ehk füsioterapeut, kes hindab inimese hetkeseisundit, koostab vastava raviplaani ning rakendab erinevaid füsioteraapia vorme, et patsiendi vaevusi ravida. Teraapia sessioonid on täiesti individuaalsed ja olenevad inimese konkreetsest vajadusest

Füsioteraapia jaguneb kolmeks haruks. On olemas tugi-liikumisaparaadi-, ambulatoorne- ning statsionaarne füsioteraapia.

Tugi-liikumisaparaadi füsioterapeudid tegelevad peamiselt erinevate ortopeediliste vaeguste käes kannatavate inimestega. Näitena võib tuua inimesed, kellel esineb traumadest või spetsiifilistest haigustes tingitud luude, sidemete, kõõluste või lihaste vaevusi.

Ambulatoorne füsioteraapia on teraapia oma kõige tavalisemal kujul. Siin diagnoosib ning tegeleb füsioterapeut väga laialdaselt kõikide skeletilihassüsteemide probleemidega ning koostab ravi programmi nende vaevuste leevendamiseks. Lisaks sellele hindab patsiendi üleüldist füüsist (kõnnimustreid, rühti, liigeste liikuvust jne).

Statsionaarse füsioteraapia on mõeldud inimestele, kes on suundumas mingile operatsioonile. Selle eesmärgiks on nii inimese operatsiooniks ettevalmistamine, kui ka peale operatsiooni taastusravi toetamine ning teostamine.

Millal ja kes peaksid pöörduma füsioterapeudi vastuvõtule?

Teraapeudi poole võiksid kindlasti pöörduda inimesed, kellel esineb erinevaid skeletilihassüsteemide probleeme, nagu näiteks erinevad lihas, liiges valud, liikuvuse piiratus, lihas võimekuse langus ja muud laadsed probleemid. Samuti inimesed, kellel esineb pehmekoe vigastusi nagu näiteks lihasrebendeid või muid traumasid. 

Füsioteraapia näidustused:

 • Sundasenditest tulenevad probleemid
 • Liigesliikuvuse piiratus
 • Liigesevalud
 • Seljavalud
 • Rühihäired
 • Lihas ülepinged
 • Lihasrebendid
 • Operatsiooni eelne või järgnev seisund
 • Erinevad traumad ja vigastused

Teraapeudi poole pöördumiseks, ei pea olema mingit kindlat probleemi või muret. Kasulik on ka aegajalt lasta enda füüsist ja rühti ka lihtsalt kontrollida, et ennetada võimalike tõsisemaid probleeme. 

Füsioteraapia on ka väga kasulik regulaarselt spordiga tegelevatele inimestele. Kuna sportlase sooritusvõime ning vigastuserisk sõltub väga suures osas lihaste konditsioonist. Kui lihasjõud või lihaspikkused ei ole omavahel tasakaalus, pärsib see sooritusvõimet ning tõstab olulisel määral vigastuste riski.

Lihasjõu ja lihaspikkuse ebakõlad on füsioterapeudi jaoks leitavad ning on venituste / jõuharjutustega parandatavad. Mida vähem on sportlasel vigastusi, seda kiirem tee on tal ka tippu. Seega soovitame kõigil sportlastel paar korda aastas ennast füsioterapeudile näidata, eriti oluline on see enne võistlushooaega.

Meie füsioteraapia teenused

FTkabinet pakub nii tavalist füsioteraapia teenust, kui ka lastele suunatud füsioteraapiat. Esimene on mõeldud nii sportlastele kui ka tavainimestele, kellel on soov lasta ennast terapeudi poolt üle kontrollida või kellel on juba mingisugune konkreetne mure, mis vajaks spetsialisti sekkumist.

Lastele füsioteraapia sessioon on suunatud eelkõige beebidele ja väikelastele. Ning selle põhieesmärgiks on laste füüsilise arengu kontrollimine, lapsevanemate nõustamine sellel teemal ning vajadusel ka juba erinevate probleemidega tegelemine.

Füsioteraapia teenus

Füsioterapeudi vastuvõtt

Füsioteraapia teenus sisaldab patsiendi  hindamist, nõustamist, raviplaani määramist ning probleemi ravimist. Lisaks viime läbi ka sportlaste kehalise seisundi kontrolli, et tõsta sooritusvõimet ning vähendada vigastuste tekkeriski.

Vastuvõtuga kaasneb kliendi põhjalik hindamine, et selgitada välja valuallikas ning valu tekkepõhjus. Vastavalt valuallikale ning selle tekkepõhjusele valib füsioterapeut sobilikuima ravimeetodi. Ravimeetoditeks võib olla kas manuaalne teraapia, terapeutilised harjutused, ultraheliravi või kinesioteipimine (vastuvõtu hinna sees sisalduvad kõik ravimeetodid). Kõige lõpuks annab terapeut soovitusi, kuidas ja mida klient edaspidi tegema peab, et probleemi ka omal jõul vältida. 

Vastuvõtule võib tulla näiteks lihas- või liigesvalude korral, trauma või operatsiooni järgselt, selja- või kaelavalude korral või kõiksugu muude murede korral, kus arvate füsioterapeudist abi olevat. Vastuvõtt toimub Tallinna küljeall Tabasalus ning kestab kuni 45 minutit.

Teenus sisaldab:

 • Patsiendi füsioteraapiline hindamist
 • Lisafunktsioonide hindamist
 • Nõustamist
 • Üldine raviplaani koostamist
 • Manuaalset teraapiat
 • Kinesioteipimist, massaaži, ultraheliravi ja muu vajalikku
 • Teraapilised harjutuste tegemist ja vajadusel kava koostamist

BRONEERI AEG JUBA TÄNA!

Korduma Kippuvad Küsimused

Mis on füsioteraapia?

See on ravi meetod, mis on suunatud lihaste ja skeletisüsteemide ülekoormusest, valest kehahoiakust, traumadest või valust tulenevatele funktsioonihäiretele. Füsioteraapia põhineb teraapilistele harjutustele, massaažile, erinevatele manuaalsetele ja füüsikalistele (ultraheliravi, sooja- ja külma ravi jpm) võtetele ning selle eesmärgiks on leevendada kehalisi probleeme ja taastada tugiliikumisaparaadi või organsüsteemi töö.

Kes on füsioterapeut?

Füsioterapeut on kõrgharitud taastusravi spetsialist, kes tegeleb liigutuste funktsioonide hindamisega ning nende taastamisega. Terapeudi töö on hinnata inimese liikuvust, lihasjõudlust, liigeseid, sidemeid ning üldiselt individuaalseid funktsionaalseid võimeid ning vastavalt tuvastatud probleemidele luua raviplaan ning probleeme ravida. 

Kes peaks pöörduma füsioterapeudi poole?

Terapeudi poole võiks pöörduda siis kui teil esineb rühihäireid, lihas- või liigesvalusid, selja- või kaelavalusid, liigeste liikumis piiranguid või laadseid probleeme. Samuti võib seda teha trauma või operatsiooni järgselt, kuid selleks et terapeudi poole pöörduda, ei pea olema mingisugust kindlat probleemi. Korrapärane kontrollis käik on hea viis aitamaks välitda nende tekkimist.

Kuidas valmistuda füsioteraapia sessiooniks?

Tuleks võimalikult mugavalt riietuda, et oleks ennast lihtsam liigutada. Lisaks sellele tuleks arvestada, et terapeut võib paluda Teil vajaduse korral hetkeks lahti riietuda, et ravipiirkonda paremini hinnata ning sinna ligi pääseda. Soovituslik on ka kogu päeva vältel tarbida suuremas koguses vett ning vahetult enne teraapia seanssi tuleks vältida raskesti seeditavate toitude ning suurte koguste söömist.