Kinesioteipimine on üks tuntuim füsioteraapia protseduur, mida kasutatakse laialdaselt nii taastusravis kui ka spordimeditsiinis lihaste ja liigeste taastumis- ning raviprotsessi toetamiseks.
Protseduuri käigus asetatakse õigeid tehnikaid kasutades ravipriikonda spetsiaalne kinesioloogiline teip, mis fikseerib ja stabiliseerib antud koha ning aitab taastumis protsessidele kaasa kiirendades verevarustust ja ainevahetust ning aktiveerides lümfiringet.
Kinesioteipimise tehnika loodi 20 sajandi lõpus Jaapanis. Täpsemalt mõtles selle meetodi välja Jaapani kiropraktik nimega Kenzo Kaze 1970ndatel aastatel eesmärgiga leevendada oma patsientide valu ning vaevusi ka peale raviseansi lõppemist.
Mis asi on kinesioteip?
Kinesioteip on spetsiaalne veniv teip, mis on valmistatud elastsest kangast nagu puuvill või puuvill-nailonist ning akrüülliimist. Riie on lateksivaba ning töödeldud nii, et see ei tekitaks nahale ärritusi. See teip on oma loomuselt väga vastupidav aktiivsele liikumisele ning on täiesti veekindel. Lisaks sellele, tänu oma tugevale naturaalsele liimile, püsib teip nahal kuni 5 päeva, ilma seda ärritamata.
Võrreldes tavalise sporditeibiga on kinesioteip mõeldud pikaajaliseks kasutuseks ning otseseks ravi ja taastumisprotsessi toetamiseks. Kuna sporditeip on oma olemuselt väga jäik, on see mõeldud vaid lühiajaliseks vigastatud või traumeeritud kehaosade fikseerimiseks.
Lisaks tänu oma jäikusele, takistab sporditeip nii vere-, kui ka lümfiringet traumeeritud piirkonnas. Vastupidiselt sporditeibile aitab kinesioteip just parandada nii lümfiringet kui ka verevarustust, kuna ta ei suru piirkonda niivõrd kokku vaid tekitab seal naha ülesse tõstmise efekti.
Mis kasu on kinesioteipimisest?
Kinesioteipimisel on mitmeid kasutegureid, peamiselt kasutatakse seda pehmekoe traumade puhul (nagu näiteks lihasrebendid), lihaspingete ja valude korral (näiteks pinged, mis tulenevad sundasendis töötamisest), lihase ja naha tursete korral ning liigeste probleemide korral.
Kinesioteipimine aitab stabiliseerida ning ka fikseerida traumeeritud piirkonda, parandab sealset verevarustust, ainevahetust ning lümfiringet ja aitab üleüldiselt kaasa erinevatele taastumis- ning ravi protsessidele.
Kinesioteipimise kasulikkus:
- Parandab verevarustust
- Kiirendab ainevahetust
- Aktiveerib ja parandab lümfiringet
- Alandab turseid
- Vähendab valu
- Stabiliseerib ja fikseerib traumeeritud piirkonda
- Aitab ennetada vigastusi
- Vähendab lihaspingeid
- Parandab liigeste liikuvust
Kellele on kinesioteipimine mõeldud?
Kinesioteipimine on levinud peamiselt sportlaste seas ja spordimeditsiinis, kus kasutatakse seda nii vigastuste raviks, taastumiseks kui ka võimalike vigastuste ennetamiseks. Kuid teipimisest võivad kasu saada kõik, alates väikestest lastest lõpetades vanuritega.
Peale sportlaste on kinesioteip väga kasulik ka kõigile inimestele, kes peavad igapäevaselt sundasendis töötama ning kellel esineb sellest tingituna tervisehädasid nagu näiteks õla, selja või kaela valusid. See meetod on efektiivne aitamaks leevendada ning ka lahendada kõiki sundasenditest tulenevaid vigastusi, lihaspingeid ja muid tervise hädasid.
Lisaks sellele on kinesioteip suureks abimeheks erinevate traumade, vigastuste ja liigeseprobleemide korral. See ei aita mitte ainult nendest taastumist kiirendada vaid see aitab säilitada ka keha normaalse liikuvuse. Näiteks hüppeliigese vigastuse korral aitaks hüppeliigese teipimine kiirendada paranemis protsessi ja seda stabiliseerida ning tagada selle liikuvus.
Kinesioteipimise näidustused:
- Lihaste rebendid
- Liigese nihestused
- Lihas põletikud
- Selja, õla, kaela valud
- Taastusravi
- Artriit
- Närvivalud
- Spordivigastused
- Liikumispiiratus
Kinesioteip ei sisalda ravimeid ega muid medikamente, ja tänu oma naturaalsetele ja antiallergeensetele materjalidele ei tekita see nahaärritusi. Tegu on täiesti ohutu protseduuriga, kuid nagu kõigel, esinevad ka siin teatud vastunäidustused, mille puhul tuleks protseduuri vältida.
Kinesioteibi kasutamise vastunäidustused:
- Nahainfektsioonid
- Lahtised haavad
- Diabeet
- Vähk
- Südamepuudulikkus
Samuti ei paigaldata teipi:
- Nahakahjustuste piirkonda
- Veenilaiendite piirkonda
Kinesioteibi paigaldamine
Kinesioteibi paigaldamiseks on kasutusel mitmeid erinevaid tehnikaid. Peamiselt kasutatakse lihastehnikat, sidetehnikat ja lümfitehnikat.
Esimese ehk lihastehnikaga saab teibi toel kiirendada olulisel määral pehmete kudede ainevahetust, mis loob vigastustest paranemiseks soodsad tingimused ning seeläbi kiirendab vigastustest taastumise aega.
Teine ehk sidetehnika seisneb liigeste stabiliseerimisel, mis on väga oluline, kui sportlane soovib trenni või võistlema minna, aga ta ei ole veel 100% vigastusest taastunud. Stabiliseeriv teipimine vähendab märgatavalt korduvvigastuse riski.
Kolmas ehk lümfitehnika on lümfiringe aktiveerimiseks, mis aitab kehal tursevedelikku vigastatud piirkonnast eemaldada, vähendades seeläbi ebamugavustunnet ning parandades liigesliikuvust.
Et teipimist veel efektiivsemaks muuta, suuremale alale mõju osutada ning paremini ravipiirkonda mõjutada, kasutatakse ka erinevaid teibi lõikamise meetodeid. Põhiliselt jagunevad need kolmeks: I-kujuliseks, Y-kujuliseks ning X-kujuliseks.
Kinesioteipi on võimalik ka ise kodus paigaldada, kuid tuleks silmas pidada, et kasutades valesid meetodeid või siis teipi valesti paigaldades, pole see enam efektiivne ning halvematel juhtudel võib ise paigaldatud teip teha rohkem kahju kui head.
Selleks, et ei tekiks mingeid probleeme ning teip saaks paigaldatud õigesti, oleks mõistlik minna seda tegema professionaalide juurde. Füsioterapeudid oskavad anda enda hinnangu, nõustavad ning koostavad ka raviplaani. Teipimiseks soovitame külastada just meie füsioteraapia kabinetti, mis asub Tallinna külje all Tabasalus, kus saad lasta teibi paigaldada kogenud füsioterapeudil kiirelt ning väga mõistliku hinna eest. Kinesioteipimine võtab aega umbes 10 minutit ja hind on 10 eurot.
BRONEERI AEG JUBA TÄNA!
Korduma Kippuvad Küsimused
Mis on kinesioteipimine?
See on populaarne protseduur, kus kantakse ravipiirkonda spersiaalne Kinesioloogiline teip, mis toetab sealseid taastumis protsesse kiirendades kudede verevarustust, andes vigastustejärgset stabiliseerivat tuge ning aktiveerides lümfiringet.
Mis kasu on kinesioteipimisest?
Kokkuvõtvalt pakub kinesioteipimine fikseerivat ning stabiliseerivat tuge vigastuste korral ning aitab ravipiirkonnas erinevatele taastumis protsessidele kaasa.
Kellele on kinesioteipimine mõeldud?
Kinesioteipimine on laialt levinud taastusravis ja spordimeditsiinis, kuid sellest võivad kasu saada kõik. See on kasulik näiteks sportlastele nii vigastuste ennetamiskes kui ka neist taastumiseks, inimestele kellel esineb sundasendites töötamisest tulenevaid tervise hädasid, kroonilise valu all kannatajatele ning inimestele kellel esineb lihaspingeid.
Mis vahe on sporditeibil ja kinesioteibil?
Sporditeip on enda olemuselt väga jäik ning seda kasutatakse peamiselt vigastatud kehaosa fikseerimiseks. See takistab vigastatud piirkonnas liikuvust ning tänu oma jäikusele takistab see seal nii vere- kui lümfiringet. Vastupidiselt sporditeibile on kinesioteip väga elastne ja veniv.Seda kasutatakse nii vigastuse stabiliseerimiseks kui ka otsese taastumis- ja raviprotsessi toetamiseks. See ei takista vigastatud kehaosa liikuvust ning aitab parandada vere- ja lümfiringet vigastatud piirkonnas.
Kas kinesioteipi saab ka ise paigldada?
Jah, teipi saab ka ise kodustest tingimustest paigaldada, vaja oleks lihtsalt soetada õige teip. Kuid meeles tuleks kindlasti pidada seda et kinesioteipimisel on väga tähtis paigaldada teip õigesti, järgides selleks korrektset tehnikat. Teibi mõju sõltub täielikult sellest, kuidas see paigaldatud on ning valesti nahale kantud teip pole efektiivne ning võib isegi omada halba mõju.