Liigesed valutavad: 6 põhjust, miks liigesed probleeme tekitavad

liigesed valutavad

Valu liigestes võib endast märku anda täiesti ootamatult ning selleks võib mitu erinevat põhjust olla. Valu võib olla pidev ning samuti olla selline, kus korra tuleb ja siis ka kohe kaob. Mõnikord võib liiges tunduda jäik ja valus. Lisaks võib liiges tunduda hommikuti jäik, kuid päeva jooksul jäikus kaob ja tundub nagu mingit probleemi polekski. Liigne tegevus võib aga valu hullemaks muuta.

Valutavad liigesed võivad parajalt peavalu tekitada. Samuti võib see mõjutada liigese funktsiooni ja piirata inimese võimet täita põhiülesandeid. Tugev liigesevalu võib mõjutada elukvaliteeti. Ravi ei tohiks keskenduda ainult valule, vaid ka mõjutatud tegevustele ja funktsioonidele.

Keda kipub liigesevalu mõjutama?

Liigesevalu võib ühes või mitmes liigeses ulatuda kergest valust kuni tugeva, põletava või terava valuaistinguni. Mõnel juhul on liigesevalu seotud muude sümptomitega, nagu liigeste turse ja jäikus.

Kõik liigesed koosnevad kolmest tähtsast osast: luudest, kõhredest ning neid ümbritsevast liigesekapslist. Liigese enda ümber paikneb omakorda veel lliigesesidemed, kõõlused ja lihased. Nüüd liigeste sees on omakorda liigesevedelik. Kui meil on valu, siis kõik nimetatud osad võivad olla valu põhjustajateks. Kõik nimetatud struktuurid võivad haiguse korral valu põhjustada.

Üks riskigrupp, kes võivad liigese valuga silmitsi seista on eakad inimesed. Mida vanemaks me jääme seda suurem on tõenäosus erinevateks liigeseprobleemideks. Peamine põhjus on tingitud sellest, et vanusega kipub keha kuluma ning sama on ka liigestega ehk need kipuvad kuluma. Mida vanemad me oleme seda vastuvõtlikumad oleme ka erinevatele traumadele ja ka ülekoormusest tingitud vigastused tekivad kergemini.

Teine suur põhjus miks liigesed valutavad on erineva traumad. Kõige sagedamini puutuvad probleemiga kokku sportlased. Spordis on alati riskitegur ning erinevad spordialad on erineva riskitasemega. Näiteks korvpall ja jalgpall nõuavad kiireid ja äkilisi liigutusi, mis on väga kõrge riskiga spordialad, kui mõelda erinevate vigastus võimaluste peale. Samas on veel üks suur põhjustaja osteoartroos, mis kahjustab kõige sagedamini põlve-, puusa- ja sõrmeliigeseid.

Kokkuvõtvalt kipub liigesevalu mõjutama inimesi, kellel:

  • On olnud varasemaid liigesevigastusi
  • Artriit või muud kroonilised haigusseisundid
  • Depressiooni, ärevuse ja/või stressi all
  • Ülekaalulisus
  • Vanus 
liigesed valutavad

Miks liigesed valutavad: 6 Liigesevalu põhjust

1) Ülekoormus – sellega puutuvad enim kokku just sportlased. Peamiselt on ülekoormusvigastused tingitud liigselt suure koormusega treenimisel. Sportlased treenivad piiri peal ning võib juhtuda, et tulemust tahetakse liialt kiirelt saavutada ning seega tõstetakse koormust kõrgele. Samuti tuleb ülekoormusvigastus valede jalatsite puhul (jooksja), halvad treeningvõtted ja harjutused, üksluisus või on toitumisega probleeme. Ülekoormusvigastused on üldjuhul välditavad.

2) Osteoartriit – see on kõige levinum artriidi vorm. Tegu on vanusest tuleneva haigusega. Kui kirjeldada, mismoodi see tekib, siis liigest moodustavate luude pinnad on kaetud kõhrekihiga. Kõhr pehmendab lööke ja tagab liigutuste sujuvuse. Osteoartriidi korral kõhr on kulunud, mis omakorda põhjustab valu ning samuti ka liigeste jäikust.

Valu kirjeldades, siis  sageli areneb see teravast vahelduvast valust ja muutub siis pidevaks valuks – süveneb liikumisega. Teiseks on ka liigeste jäikus ja liikumisulatuse piiratus, mis  on iseloomulikud osterariidile.

3) Ülekaal – ülekaalu üks suurimaid probleeme on see, et me koormame liialt enda keha. Sest sageli on ülekaalulisuse korral probleemiks ka see, et üleüldist liikumist on vähe, mis omakorda viib selleni, et liigesed, sidemed ja lihased ei ole tugevad. Sellisel juhul on kaalust alla võtmine liigeste ja üleüldise tervise mõistes väga oluline.

4) Reumatoidartriit – seda haigust ei esine sagedasti vaid kuski 1-2% elanikkonnast. See on krooniline põletikuline haigus, mis võib mõjutada mitte ainult liigeseid. Mõnel inimesel võib haigusseisund kahjustada mitmesuguseid kehasüsteeme, sealhulgas nahka, silmi, kopse, südant ja veresooni.

Üldjuhul tekitab see probleeme väikeste liigestega ja ilmub mitmes kohas korraga. Seda haigust võib olla raske ennustada, kuid raviga on võimalik ägenemist vähendada ja liigeste pikaajalisi kahjustusi minimeerida või ära hoida.

Tavaliselt on hommikuti  liigesjäikus ning samuti on liigesed turses ja valulikud, lisaks on  üleüldine väsimus, nõrkus ja halb enesetunne. 

5) Podagra – on levinud, aga samas keeruline artriidi vorm, mis võib mõjutada meid kõiki. Seda iseloomustavad tugev valu, turse ja punetuse ühes või mitmes liigeses, aga kõige sagedamini suures varbas.

Podagrahoog võib tekkida ootamatult, sageli äratades sind keset ööd üles tundega, et suur varvas on justkui leekides. Lliiges on kuum, paistes ja nii õrn, et isegi sellel oleva voodilina raskus võib tunduda talumatu.

Podagra sümptomid võivad tulla ja kaduda, kuid on olemas viise sümptomite juhtimiseks ja ägenemiste vältimiseks.  Podagra põhjuseks võib olla kas valkude, alkoholi ja magusate jookidega liialdamine. Sageli on põhjuseks ka ülekaal. 

6) Borrelioos –  ka borrelioos võib olla üks põhjus miks liigesed valutavad. Igal suvel saavad inimesed puugilt hammustada. Mõnikord võib juhtuda, et nakatutakse puukborrelioosi. Sageli ilmnevad sellega väsimus, palavik, peavalu. Kui kiiret ravi ei saa, siis levib  see lliigestesse ja põhjustab valu.

liigesed valutavad

Mida teha, kui liigesed valutavad

Kuigi alati ei pruugi olla otsest ravimit, mis liigeste valu ära võtab, aga on olemas erinevaid viise kuidas valu leevendada või ennetada. 

1) Kodune ravi – liigesevalu leevandamine kodus on küll mõeldud lühiajaliselt, aga kodustest tingimustes kuumakotid või siis külma hoidmine valulikule alal aitab valu vähendada. Leevendust võib pakkuda ka soojas vannis leotamine. Lisaks võib juhtuda, et pead tarbima toidulisandeid, et anda enda liigestele toetavaid ja vajalikke aineid.

2) Treening – treenimine ja üleüldine liikumine aitab kaasa tugevamatele liigestele ja tervisele. See  ei pea olema midagi ekstreemset, aga näiteks kõndimine, ujumine või muu vähese mõjuga aeroobne treening on täiesti piisav. Ekstreemsed ja kiirete liigutustega spordialad võivad olla vastupidiselt just ohtlikud ning tekitada rohkem probleeme, kui lahendusi. Alati on mõistlik alustada rahulikult, siis ajapikku suurendada nii treening mahte kui ka intesiivsust.

3) Väldi liikumist – kui liigesed valutavad, siis väldi liigeste kasutamist viisil, mis valu põhjustab või süvendab. Võimalik, et pead näiteks vältima sporti või pikki jalutuskäike, olenevalt sellest, milline liiges on kahjustatud. Siiski on väga oluline olla aktiivne, et liigeste ümber olevad lihased ei muutuks nõrgaks.

4) Meditsiiniline sekkumine –  ravi sõltub valu põhjusest. Mõnel juhul peab eemaldama liigesepiirkonda kogunenud vedeliku, et testida infektsiooni, podagra või muid liigesevalu põhjuseid. Samuti võib soovitada operatsiooni.